Бензин: стабільно високі ціни
19.08.2006

Бензин: стабільно високі ціни

"Ріст цін на бензин був спекулятивним, і в майбутньому ціна стабілізується", - запевнив журналістів віце-міністр з питань ПЕК Андрій  Клюєв.  "Ми провели консультації з нафтотрейдерами, і зараз ситуація більш-менш  контролюється", - пояснив він свою упевненість. Клюєв також розповів, що уряд готує розширене засідання з нафтотрейдерами, за результатами якого буде підписано меморандум.

Підстав для хвилювання уряд має більш ніж достатньо. Бензин не просто суттєво подорожчав - на деяких автозаправках його почало бракувати. У східних регіонах України пальне упродовж останніх кількох днів відпускали за талонами. Тільки за талонами можна було отримати пальне на деяких заправках Тернополя та Львова - у вільному продажу бензину не було. Експерти неоднозначні у тому, чого очікувати далі.

Коментар для "ВЗ"

Олег Дорожовець, головний редактор журналу "Газ і нафта"

Що таке меморандум? Це не закон і не постанова. Це, умовно кажучи, домовленість двох суб'єктів - уряду і нафтотрейдерів. Такі меморандуми уже в нас підписували, і не раз. У більшості випадків їх не виконували або виконували не повною мірою. Але про неринковість такого заходу говорити поки що рано. Про неринковий підхід можна буде говорити, якщо це буде, як півтора року тому, постанова Мінекономіки, що от є певні фіксовані ціни, і хто їх перевищує - сплачує штраф. Або постанова уряду про державне регулювання цін на заправках. Поки що відбувається договірний процес. Думаю, певну стабілізуючу роль для ринку це підписання зіграє.

- Одні експерти стверджують, що є підстави для подорожчання бензину, бо на світових ринках дорожчає нафта. Інші - що нафтотрейдерами керує бажання отримати надприбутки. А ви до якої версії схиляєтеся?

- До об'єднання двох версій. Підстави для росту цін на нафтопродукти були. Однак бензин подорожчав неадекватно, бо такою була ситуація на світових нафтових ринках чи зростання російського мита. Тобто є певний об'єктивний чинник, який насправді змушує продавців бензину підвищувати ціни. Але, крім цього, кожен хоче іще й добре заробити, якщо є така нагода.

- На окремих заправках у Львові бензин продавали тільки за талонами...

- Талони на бензин - традиційна для нафтотрейдерів практика. Вони відпускають бензин за готівку, за безготівку і є ще така форма відпуску, як за талонами. Приватний власник викуповує талони на бензин певної компанії і має певні гарантії, що він завжди буде заправлений. Тобто він має певний пріоритет.  Ситуація була такою, що деякі заправки не відпускали бензин за готівку, а тільки за перерахунком або за талонами. Це було у Львові, Тернополі. Але це було не масово. Принаймні не настільки масово, як, наприклад, у
Дніпропетровську. Бензину бракувало, але це явище, на мою думку, короткочасне. Далися взнаки високий попит і невизначеність на ринку нафтопродуктів. Крім того, в Україні у першій половині серпня зріс експорт українських нафтопродуктів за кордон. Збіг цих факторів призвів до того, що у певних компаній з'явилися накладки з покриттям попиту на своїх заправках. Думаю, протягом трьох днів вони просто підтягнуть запаси купленого бензину, і проблем не буде. Поки принаймні можна безмитно ввозити в Україну пальне.
"Укрнафта", "Галнафтогаз" уже заявили, що закупили великі його запаси.

- Ціна бензину зростатиме?

- Думаю, ціна буде триматися приблизно тієї позначки, на якій вона перебуває сьогодні. Можливо, стрибок буде у вересні. Але не думаю, що він буде таким суттєвим, як цього разу. А ближче до зими може спостерігатися навіть зниження цін на пальне.

Поділитись