Що дізнався Арсеній Яценюк від бізнесу
26.06.2015

Що дізнався Арсеній Яценюк від бізнесу

Керівництво Кабміну зустрілося з членами найбільших бізнес-об'єднань в Україні – Американської торгової палати (понад 600 компаній з 50 країн світу) і Європейської бізнес асоціації (об'єднує близько 900 європейських, українських та міжнародних компаній).

Подібні сеанси зв'язку, в рамках яких бізнесмени можуть безпосередньо розповісти уряду про свої проблеми – вже регулярна практика, яка дає можливість бізнес-спільноті випустити пар, і іноді, за непідтвердженими даними, приносить результат.

Так, президент «Київстар» Петро Чернишов, який задав в жовтні на аналогічній зустрічі питання: «Скільки ще чекати аукціону по 3G ?!», влітку 2015 го активно розгортає 3G-мережу по всій Україні. Хоча, чи є зв'язок між цими двома подіями, точно не відомо.

«Я б не сказала, що такі зустрічі – це марна трата часу, я вірю, що вони повинні приносити результати. Це краще, ніж не зустрічатися зовсім, і не мати можливості піднімати гострі питання», – вважає Ірина Присяжнюк, генеральний директор «Альфред С. Топфер Інтернешенал (Україна)».

Ігор Ланда, глава «Новус Україна», вперше присутній на такій зустрічі, каже, що хотів би почути від прем'єр-міністра, як буде розвиватися країна в короткостроковій і довгостроковій перспективі. «Дві асоціації підготували ряд питань в усіх напрямках. Думаю, що це буде конструктивний і предметний діалог», – анонсував банкір Володимир Лавренчук.

Міністри, які ще недавно самі належали до бізнес-кіл, декларували повну обізнаність в поточних проблемах. «Особисто я з Європейською бізнес асоціацією та Американською торговою палатою зустрічаюся кілька разів на місяць. Я знаю, що у кого болить, і що відбувається. З огляду на це, малоймовірно, але, можливо, почую щось нове», – припустив Андрій Пивоварський, міністр інфраструктури. Він планував поставити запитання з приводу нового закону про залізничний транспорт. «Публічно я вже його представляв, тепер хотілося б почути коментарі», – пояснив він.

Чекаючи початку зустрічі, бізнесмени обговорювали звіт Goldman Sachs, в якому Україні пророкують дефолт вже через місяць – виплата $ 120 млн 24 липня, на думку аналітиків інвесткомпанії, виявиться країні не під силу. «Теоретично можливо», – скупо прокоментувала прогноз глава Мінфіну Наталія Яресько, нагадавши, що парламент ввів мораторій на виплату боргів зовнішнім кредиторам.

Арсеній Яценюк, який запізнився на 15 хвилин на зустріч, також демонстрував прихильність бізнес-інтересам і демонстративно розпікав членів власної команди. «Скоро річницю святкуватимемо, як я дав доручення змінити правила підключення до електромереж», – звернувся він до глави Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина і НКРЕ, додавши, що така неповороткість коштувала Україні кількох рядків у рейтингу Doing Business.

Посилання на зовнішнього ворога на цей раз не працювали. Альгірдас Шемета, бізнес-омбудсмен, зазначає, що більшість тих, на кого скаржиться бізнес, були присутні в залі. «Особливо це стосується податкової сфери та правоохоронних органів. Йдеться про перевищення повноважень, безпідставних кримінальних виробництвах, а також суперечливих рішеннях місцевого самоврядування, – підкреслив він. – Надходять скарги і на Мінекономіки щодо реформування [режиму] експорту та імпорту».

«Чому не відбувається боротьба з корупцією? Чому низька ефективність держуправління? Чому до сих пір йде контрабанда? – перерахувала проблеми Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес асоціації. – Арсеній Петрович, чого не вистачає? Може, ми чогось не знаємо? Ми просто пам'ятаємо ваші обіцянки, коли ви стали прем'єром».

Арсеній Яценюк з легкістю знайшов винних і переадресував претензії ГПУ, суддям і правоохоронним органам, які не підкоряються прем'єр-міністру. «Допоможіть і парламентаріям, які валять 70% реформ», – додав він.

За вже сформованою традицією, діалог проходив без камер – пресу попросили покинути зал. Як розповіли потім Forbes учасники зустрічі, основні претензії стосувалися реформ, темп проведення яких непомітний, рівня корупції – навпаки, дуже помітного, і деякого хаосу у взаємодії гілок влади, пов'язаного з низькою якістю держуправління. Арсенію Яценюку довелося почути багато критики на свою адресу. «Реагував по-діловому», – характеризують бізнесмени поведінку прем'єра.

"Система поки працює, однак, як було озвучено під час зустрічі з прем'єр-міністром, завтра-післязавтра може настати криза. Всі погодилися, що ця криза не потрібна ні бізнесу, ні державі", – Сергій Мовчан, директор з питань взаємодії з державними органами компанії «Данон Україна».

Але в основному бізнес намагався скористатися нагодою озвучити профільні проблеми. Сергію Мовчану, директору з питань взаємодії з державними органами компанії «Данон Україна», вдалося підняти питання про зволікання та можливі ризики в створенні єдиного компетентного органу – Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.

«Це загальноєвропейська практика, коли працює прозора система контролю і єдиний орган відповідає за весь харчовий ланцюжок, – вказує він. – Ми і зараз підтримуємо необхідність створення такого органу, однак закликаємо заздалегідь мінімізувати всі можливі ризики – зокрема, корупційні, оскільки в рамки однієї структури намагаються вмістити відразу кілька напрямків (ветеринари, санепідемслужба, захист прав споживача, цінове регулювання, сільхозінспекція), і наділити цю структуру мегавластними повноваженнями контролю».

Він нарікає, що процес реструктуризації ключових для харчової галузі органів, які повинні увійти в нове відомство, а зараз знаходяться в стадії ліквідації, явно затягнувся. «Абсолютно незрозумілою залишається ситуація з призначенням керівника даного органу, який і мав би очолити процес формування нової структури», – говорить він.

Наталія Бондаренко, віце-президент з правових питань Carlsberg Ukraine, запевняє, що бізнес прекрасно розуміє: реформи не робляться за одну ніч, а поспіх негативно позначається на їхній якості. Але, відзначаючи «професіоналізм і амбіційність» команди Кабміну, вона, тим не менш, констатує, що значна кількість проблемних питань тонуть в рутині середньої ланки держслужбовців.

«Оновлення» влади тільки в розрізі керівних посад – не панацея. Необхідно шукати шляхи оновлення не фізичного, а ментального – бізнесу потрібна дерегуляція, прозорість і європеїзація у всіх сферах управління», – вважає вона.

Forbes пропонує ще три відгуки представників великого бізнесу про зустріч з владою.

Сергій Підгородецький, генеральний директор компанії «Атласджет Україна»

На цей раз у мене була можливість нарешті безпосередньо дізнатися у прем'єра, коли ж будуть вирішені проблеми в авіаційній галузі. Було видно, що Арсеній Петрович в курсі ситуації, на зустрічі був присутній і глава Державіаслужби.

Сподіваємося, що особистий контроль прем'єра призведе нарешті до завершення всіх розслідувань діяльності Державіаслужби, і наша компанія нарешті зможе полетіти і залучати великі інвестиції, в тому числі в інші галузі.

Грехем Тайлі, голова ради директорів Американської торговельної палати в Україні, голова компанії «Шелл» в Україні

Зустріч з прем'єр-міністром і членами уряду показала, що бізнес, з одного боку, задоволений рівнем взаємодії і діалогу з Кабінетом міністрів: до позиції і пропозицій бізнесу прислухаються, влада докладає значних зусиль для вирішення проблем, з якими стикається бізнес. З іншого боку, явно відчувається незадоволеність темпами реформ, а також відсутністю системного підходу до вирішення багатьох питань, що стосуються як окремих секторів, в яких працює бізнес, так і ведення бізнесу в Україні в цілому.

Як нам повідомив уряд, збільшення видобутку газу і підвищення енергоефективності є пріоритетами в енергетичному секторі на державному рівні. Деякі позитивні кроки в даному напрямку вже були зроблені: прийнятий закон про ринок газу, палата вітає глибокий і конструктивний діалог в сфері оподаткування.

Однак, можливо, через те, що у бізнес-спільноти спочатку були високі очікування щодо реформ в секторі, сьогодні в діалозі з владою бізнес більшою мірою робить акцент на прискоренні темпу реформ, ніж на похвалах за вже досягнутий прогрес.

Ситуація в країні залишається непростою. Міжнародний бізнес це розуміє, і, як показали зустрічі з президентом Петром Порошенко і прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, Американська торгова палата готова допомагати в роботі над позитивними змінами в країні заради загального блага.

Віталій Антонов, президент «Концерну Галнафтогаз» (мережа АЗК «ОККО»), генеральний почесний консул Литовської Республіки у Львові

Я вважаю, що ініціативи уряду однозначно правильні, члени уряду створюють враження висококомпетентних людей. Їм нелегко, зараз вони розчищають Авгієві стайні, що накопичилися за 20 з гаком років, і закономірно зустрічають серйозний опір.


forbes.ua

Поділитись