Експерти прогнозують зростання цін на бензин до 4.1 грн
18.01.2007

Експерти прогнозують зростання цін на бензин до 4.1 грн

Україна знаходиться на порозі бензинової кризи.  Переробка нафти на вітчизняних НПЗ стрімко скорочується.  Постачання нафті на вітчизняні нафтопереробні заводи минулого місяця впали на 42%, а її переробка - на 16%. У Міністерстві палива і енергетики ці дані вчора не спростували. Експерти вже прогнозують дефіцит бензину або збільшення зафіксованих урядом цін.

Сергій Сапегин, керівник центру "Психея", говорить, що в листопаді простоювала більше половини українських НПЗ.  "У цих умовах очікується, що бракуючі об'єми палива компенсуються за рахунок імпорту. Але світові ціни на паливо підросли і в умовах фіксованих
роздрібних цін. На АЗС бензин або зникне з продажу або Кабміну доведеться підняти ціну А-95 до 4,10 гривни", - вважає експерт.

У серпні 2006 року Кабінет Міністрів підписав меморандум про партнерство між операторами ринку нафтопродуктів.  У обмін на обіцянку надати пільги при реконструкції НПЗ Кабмін зобов'язав компанії зафіксувати ціни на рівні 3,65 гривни на бензин А-95, і 3,6 гривни на дизельне паливо, а також збільшити переробку нафти в об'ємах, що
забезпечують попит українських споживачів. За даними центру "Психея", тільки за період з 6 листопада по 6 грудня внутрішні оптові ціни на бензин А-92 виросли на 4%, а на бензин А-95 - на 6%.

Зараз, за даними Державної інспекції з контролю за цінами, в Тернопільській, Рівненськой і Івано-Франківській областях паливо на АЗС подорожчало в середньому на 10 коп.

"Причина - дефіцит палива", - пояснив Олесь Пограничний, прес-секретар концерну "Галнафтогаз", оператора мережі заправок "ОККО".

Виконавчий директор компанії "ЯВА" Микола Орлов відзначає, що вартість високооктанових бензинів в цей час за кордоном збільшилася на 4%.  "Мало того - їх не так просто купити із-за скорочення об'ємів переробки білоруськими НПЗ", - відзначає він.

Дефіцит пального зараз намагається компенсувати Кременчуцький НПЗ (ЗАТ "Укртатнафта"), який в листопаді збільшив виробництво бензину на 18,8% (132 тисячі тонн), дизпаливо - на 23,4% (165 тисяч тонн).  Окрім цього, за словами Ірини Ковальчук, заступника розділу Департаменту по рекламі і PR "ТНК-ВР Україна", в грудні на Лисичанському НПЗ планують переробити 0,5 мільйона тонн нафти.

Протягом вересня-листопада цією компанією було імпортовано близько 60 тисяч тонн бензинів і 100 тисяч тонн дизельного палива. Всього ж у 2006 році "ТНК- ВР Україна" імпортувала 150 тисяч тонн дизеля і 130 тисяч тонн бензинів. "Це значно більше імпорту палива в 2005 році, коли таких постачань фактично не було", - пояснила Ковальчук.


Поділитись