Як це влаштовано: що роблять з речами в хімчистці
25.05.2016

Як це влаштовано: що роблять з речами в хімчистці

Існує думка, що хімчистка — це дорого і користуватися її послугами має сенс або для дуже дорогих дизайнерських речей, або в особливих випадках, для чищення зимових пуховиків або весільної сукні. Ми змогли на власному досвіді переконатися, що хімчистка — це більш ніж доступно, і головне — допоможе надати вашим речам і взуттю відмінний вид, навіть в тих випадках, коли річ здається безнадійно зіпсованою.

Щоб дослідити тему «зсередини», ми вирушили в виробничий цех столичної хімчистки Bolla (це нова послуга, яку мережу АЗК «ОККО» нещодавно почала надавати на 9 столичних комплексах) і уважно розглянули процес чищення і прання одягу. Сюди надходять найрізноманітніші речі: килимки, плюшеві іграшки, уггі, весільні сукні, найтонші блузки, дублянки, взуття зі світлого нубуку, джинси і костюми.

Виробничий цех виглядає як світлий просторий зал, наповнений незрозумілими, на перший погляд, агрегатами. До нас приєднується усміхнена і привітна жінка. Це Вікторія — це головний технолог по хімчистці і фарбуванню одягу і вона в своїй професії вже 19 років. Сьогодні їй належить розповісти нам, що роблять з речами в хімчистці.

Будь-яку прибулу річ уважно оглядають, відзначають всі дефекти, уважно читають етикетки і рекомендації на ярличку з символами по догляду за текстильними виробами. Є ціла таблиця таких символів і, купуючи річ, людина повинна розуміти, чи зможе він її носити в хімчистку кожен раз чи ні.

Буває, що при огляді виникають сумніви, чи не злиняє річ при хімічній чистці, незважаючи на рекомендації на ярличку. В такому випадку проводиться консультація з головним технологом і робиться акуратна проба спеціальним препаратом перхлоретиленом.

Ґудзики теж можуть пройти таку пробу. Кореспондент «Наш Київ» зміг особисто переконатися, що гудзик старого радянського зразка при зіткненні з хімікатом починає плавитися і липнути до рук.

Якщо на одязі є особливо складні плями, їх можуть попередньо обробити засобами для кожного типу забруднень. У залі стоїть для виведення плям верстат зі спеціальним шлангом і пістолетом-дозатором, і ціла батарея кольорових пляшечок із засобами від фарби, вина, лаку, крові, жиру і білкових плям.

Перед пранням обов'язково відстібають все знімні деталі. Коли на одязі багато складної фурнітури і прикрас (стрази, паєтки) співробітниці хімчистки вручну обшивають їх смужками тканини, які не линаяють, щоб захистити від можливих ушкоджень.

І тільки після цього одяг відправляють на чистку або прання. У залі стоїть чотири велетенські пральні агрегати, всі вони призначені для різних цілей. В одному відбувається чистка «чарівним» розчинником перхлоретиленом, який видаляє плями, що не піддаються звичайному пранні. Він практично моментально вивітрюється з одягу, не залишаючи на ньому запаху і будь-яких слідів. Алергіки можуть не турбуватися: апарат для хімічної чистки зверху забезпечений потужною витяжкою, яка моментально видаляє пари перхлоретілена з бака з одягом.

Другий агрегат це величезна сушильна машина, на момент репортажу в ній крутилися дві великі пухові подушки. Для демонстрації можливостей машину зупинили і дали нам прищупати пух. Подушки були вражаюче повітряними, м'якими і абсолютно сухими. Саме тут ідеально висушать ваш пуховик, і, на відміну від сушки на батареї, пух не зімнеться і не залишить розводів на тканині.

У третій машині відбувається водна чистка, тут речі, які перхлоретиленом чистити не можна, перуть з використанням італійських хімічних засобів. Ці засоби для прання подаються в машину автоматично, в залежності від обраної програми. Наприклад, програма для прання виробів включає в себе окремий засіб, яким обробляється пух для його кращого ковзання і швидкого висихання.

Четвертий агрегат призначений для прання найделікатніших речей з шовку або кашеміру.

Сушка речей тут окреме мистецтво. Крім сушильної машини для цього є маса пристосувань в залежності від типу виробу. Прасувальна дошка з полотном, яке піднімається під напором повітря, саме так «надуваючи» прасують особливо делікатні речі; манекен, на якому відпарюють сукні та сорочки, і навіть окремий верстат для відпарювання брюк пароманекен. Окремі деталі, наприклад комірці або манжети, пропрасовують праскою.

Після чистки і сушки річ дбайливо обкатують липкими роликами, знімаючи можливі налиплі смітинки, і зрізають катишки спеціальною машинкою.

Фінальна стадія пакувальний верстат. Тут одяг акуратно розвішують на вішак, запаковують в целофан і прикріплюють квитанцію.

Варто зауважити, що якщо ви не хочете прати річ або віддавати її в чистку, всього за 30 гривень вам допоможуть вивести особливо підступну пляму від шоколаду або ягід. Прямо на наших очах співробітниця хімчистки на верстаті для виведення плям прибирає слід від шоколадного морозива і тут же моментально сушить річ.

Окремо варто відзначити чистку взуття. Якщо ви любите взуття зі світлого нубуку або замші, хімчистка може стати вашим кращим другом. Якщо ви намагалися «попрати» черевики або уггі самостійно, або якщо бруд в'ївся сильно, або взуття постраждало від реагентів, за допомогою спеціальних засобів йому можна повернути ідеальний зовнішній вигляд.

Чистку взуття головний технолог робить вручну. Взуття оглядають, з підошви відчищають налиплу жувальну гумку, камінчики і смолу. Потім взуття чиститься, в процесі чистки або прання хімікатами повністю видаляється запах поту. Після цього замша або нубук обробляється спеціальним засобом, що відновлює колір виробу, і вручну «причісується» спеціальною щіточкою, а шкіряні вироби покриваються лаком.

«Ми намагаємося до кожної речі ставитися індивідуально, каже нам головний технолог Говорушко Вікторія Віталіївна, неважливо, прийшла людина випрати один рушник або здати цілу колекцію Haute couture ми приділяємо увагу кожному».

Пункти прийому хімчистки Bolla працюють щодня з 8.00 до 20.00. Адресу найближчого пункту, а також додаткову інформацію можна отримати тут.

Поділитись