Мережа «ОККО» налагодила збір використаного пластику на Закарпатті
11.09.2014

Мережа «ОККО» налагодила збір використаного пластику на Закарпатті

Мережа АЗК «ОККО» вважає успішним хід пілотного проекту зі збору  використаної  ПЕТ-тари, який від початку року триває у Закарпатській області. Нині на 18 заправках мережі в регіоні встановлено окремі контейнери, куди можна викинути використані пластикові пляшки. Як показує облік,  клієнти «ОККО» дедалі активніше долучаються до роздільного збору ресурсів. Якщо за перший квартал 2014 року на АЗК у Закарпатті було зібрано 98 кілограмів ПЕТ-тари, то за другий – уже у удвічі більше, 196 кілограмів.

Ініціатором встановлення окремих контейнерів для збору пластику виступила еколог Закарпатського регіонального відділення мережі АЗК «ОККО» Андрея Дутко та декілька керівників місцевих заправок. І в ужгородському, і в центральному офісі пропозицію підтримали, побачивши в цьому як екологічну, так і  економічну вигоду.  Незабаром компанія переконалася в цьому й на практиці. «Позитивний результат від роздільного збору ПЕТ-тари  ми побачили вже у перший місяць, - розповідає Олег Антонов, керуючий партнер АЗК «ОККО», що працює в ужгородському передмісті Баранинці . - Раніше цими пластиковими пляшками були закидані всі довколишні канави. Зараз багато людей свідомо висипає їх у контейнери. Що не висипають, ми дозбируємо. У результаті стало значно чистіше довкола».

Нині на всіх контейнерах для збору використаного пластику встановили спеціальні таблички у стилістиці Go Green, які не лише закликають викидати ПЕТ-тару саме сюди, а й наочно демонструють, як це робити правильно. Адже якщо перед викиданням пляшку спресувати, то вона займе у контейнері утричі менше місця, а отже залишиться більше об’єму  для інших таких самих пляшок і в одному контейнері можна буде зібрати значно більше пластику для вторинної переробки.

«У природі пластик починає розкладатися лише через 450 років, а після цього процес триває ще 50-80 років, - розповідає керівник відділу охорони навколишнього середовища мережі АЗК «ОККО» Андрій Осадців. – Передавши ж його на вторинну переробку, ми запобігаємо засміченню довкілля і зберігаємо природні ресурси, які довелося б затратити на  виготовлення пластику за повним технологічним циклом. Зрештою, для бізнесу налагодити роздільний збір відходів теж вигідно – за вторсировину він отримує кошти від заготівельників  й економить видатки на вивіз сміття».

Зараз мережа «ОККО» розглядає можливість поширення закарпатського досвіду збирання ПЕТ-тари й на інші регіони України. Однак для цього потрібно знайти партнерів з переробки пластику й вирішити транспортно-логістичні питання.

Адреси АЗК «ОККО», де встановлено контейнери для ПЕТ-тари та поліетилену:

1. м. Чоп, вул. Ужгородська, 9

2. Ужгородський р-н, с. Барвінок, вул. Е. Егана, 1 а

3. Ужгородський р-н, с. Баранинці, вул. Гагаріна, 101

4. Перечинський р-н, с. Сімер, вул. Будівельників, 11

5. м. Ужгород, вул. Підградська,29

6. м. Ужгород, вул. Баб'яка, 5

7. м. Ужгород, вул. Собранецька, 158 а

8. м. Ужгород, вул. Гагаріна, 139

9. м. Мукачево, вул. Духновича, 107 а

10. м. Берегово, вул. Мужайська, 99

11. м. Мукачево, вул. Лавківська, 1 в

12. Великоберезнянський р-н, с. М. Березний, вул. Ублянська, 39

13. м. Мукачево, вул. Матросова, 21

14. м. Берегово, вул. Б. Хмельницького, 86

15. м. Мукачево, вул. І. Зріні, 165 а

16. Берегівський р-., с. Астей, вул. Дружби народів, 104

17. Ужгородський р-н, с. Соломоново, а/д Київ-Чоп

18. Ужгородський р-н, с. Минай, вул. Свободи, 1

Для довідки:

Пластик - це універсальний матеріал, який може неодноразово повторно використовуватися. Вторинній переробці підлягають пляшки від напоїв,  побутової хімії, харчових продуктів, не підлягають - пластиковий посуд, пластикові одноразові кульки. Нині у світі щорічно виготовляється приблизно 30 мільярдів пластиковх пляшок. На кожен такий мільярд необхідно 90 мільйонів літрів нафти. Натомість 1 тонна переробленого пластику економить 750 кілограмів нафти. Утилізація однієї пластикової пляшки вивільняє енергію, достатню для того, щоб запалити лампочку на 60 Вт і протримати її ввімкненою протягом 6 хвилин.

Поділитись