Мережа «ОККО» підтримала виставку литовського народного мистецтва
19.03.2012

Мережа «ОККО» підтримала виставку литовського народного мистецтва

З нагоди 22-ї річниці Дня відновлення Незалежності Литовської Республіки Почесне консульство Литовської Республіки у Львові та Посольство Литовської Республіки в Україні відкрили виставку литовського народного мистецтва, яка представлена народними виробами, що найяскравіше презентують литовський народ та самобутність його творчості. Це – народний костюм п’яти етнографічних регіонів Литви, ткані юости 92-річної литовської народної майстрині Антаніни Діджгалвєнє та великодня «верба» Вільнюського краю.

 

Народний костюм (стрій) – це особливий одяг, творчий вияв  світовідчуття, традицій та розуміння краси, притаманне кожному народові. Особливістю литовського народного костюму є те, що він сприймається литовцями як органічна цілісність, де кожна складова не мислиться поза костюмом і не використовується окремо.

 

Юоста супроводжувала литовця від народження і аж до смерті: ними обмотували немовлят, на них підвішували колиску, поясами запинали та прикрашали одяг, наречена по дорозі до оселі майбутнього чоловіка юостами обв’язувала великі дерева на узбіччі. Юосту клали на край колодязя, з якого набирали воду, чи на піч, у якій пекли хліб, врешті на юостах опускали домовину у могилу, проводжаючи людину в останню путь.

 

Зі всього різноманіття вербних букетів своєю багатоколірністю і формою виділяються «верби» вільнюського краю. За поєднанням кольорів і характерними візерунками вони перегукуються з народним строєм, національними поясами (юостами), покривалами, прошивками.

 

Віталій Антонов, Почесний генеральний консул Литовської республіки у Львові: «Давні греки казали «Скажи мені що-небудь і я скажу хто ти». Перефразовуючи цей вислів можна сказати – «Покажіть мені народну творчість і я скажу якою є душа цього народу». Сьогоднішня виставка дає можливість побачити невелику частинку великої душі литовського народу. Гідними подиву і найвищої похвали є зусилля нинішніх литовських митців, майстрів, дослідників у збереженні, дослідженні та популяризації литовського народного мистецтва».

Поділитись