Нафтопереробні компанії повинні припинити шантаж Уряду України
01.02.2011

Нафтопереробні компанії повинні припинити шантаж Уряду України

Асоціація «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України» закликає Уряд України не піддаватися на шантаж з боку нафтопереробних компаній, які перейшли до відкритих погроз зупинити свої заводи у разі неприйняття їх вимоги щодо введення мит на імпорт нафтопродуктів в Україну.

Безпрецедентний тиск і дезінформація органів влади та окремих високопоставлених членів уряду вже призвели до початку абсолютно безпідставного спецрозслідування щодо імпорту нафтопродуктів. Впевнені, що тиск з боку власників НПЗ націлений на дезорієнтацію кураторів розслідування з метою досягнення бажаного результату у вигляді різкого зростання цін на реалізовану продукцію після введення мит.

Тим часом, Асоціація як і раніше не схильна драматизувати ситуацію в нафтопереробній галузі, так як вважає головними причинами нинішніх проблем нафтопереробників глобальну несприятливу кон'юнктуру в нафтопереробці в усьому світі, недостатність інвестицій в модернізацію українських підприємств і ряд негативних явищ на внутрішньому ринку України, таких як контрабанда і нелегальне виробництво нафтопродуктів, а також схеми безподаткового імпорту.

За даними відкритих джерел, на сьогодні в світі і особливо в перенасиченій заводами Європі через низьку маржі нафтопереробки на продаж виставлено десятки НПЗ, чимало підприємств зупинені і перепрофільовані в нафтосховища. Про продаж переробних активів заявили такі компанії, як Conoco, Total, Chevron, Shell. При цьому мова йде про розвинені сучасні підприємства, що володіють підвищеною глибиною переробки і випускають продукцію відповідно до найжорсткіших європейських стандартів. Закономірно, що українські НПЗ, які значно відстають за цими параметрами, переживають не найкращі часи, відчуваючи відтік ринку в бік більш якісного пального з країн Євросоюзу і Білорусі. Найбільший заявлений обсяг інвестицій з боку ТНК-ВР в Лисичанський НПЗ становить $500 млн за останні 10 років, тоді як литовський НПЗ «Мажейкю нафта» за аналогічний період вклав понад $1 млрд, ВАТ «Мозирський НПЗ» (Білорусь) - $ 1,25 млрд.

Одночасно «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України» вважає неприпустимим і неприйнятним подальше існування схем контрабандного ввезення та нелегального виробництва нафтопродуктів, а також відновлення схем безподаткового імпорту. Перераховані фактори Асоціація вважає істинними ворогами українських НПЗ, які не мають нічого спільного з легальним імпортом нафтопродуктів. Саме це мають намір довести члени Асоціації в ході розпочатого спеціального розслідування і тим самим зняти з порядку денного питання про введення мит на імпорт. В іншому випадку, ми впевнені, Україну чекає монополізація паливного ринку і зростання цін на бензин, дизпаливо та інші продукти нафтопереробки пропорційно розміру введених мит (зокрема на 1,30 грн/л на бензини і 80 коп/л на ДП). Члени об'єднання також впевнені, що намір України ввести загороджувальні мита на імпорт пального буде мати відповідну реакцію з боку країн-експортерів нафтопродуктів, які є одночасно найбільшими зовнішньоекономічними партнерами України.

В Асоціації з розумінням ставляться до прохань Уряду України щодо стабілізації цін на нафтопродукти в роздрібній мережі в період зростання котирувань на світовому ринку і збільшення податкового навантаження на споживача. Заяви деяких власників НПЗ про можливу зупинку підприємств Асоціація розглядає як ті, що дестабілізують ринок і чинять тиск на органи влади країни. У зв'язку з цим вважаємо за необхідне заявити, що нинішня диверсифікована система забезпечення України нафтопродуктами, коли постачання здійснюються сумарно з близько 15 внутрішніх і зовнішніх напрямків, здатна задовольнити потреби країни в пальному за ринковими цінами в будь-якій ситуації. Включаючи зупинку великих виробництв, у чому можна було переконатися в 2010 р, коли Лисичанський НПЗ простояв на ремонті більше двох місяців.

«Заяви про неполадки або зупинку НПЗ у відповідальні моменти, особливо напередодні посівної, є гарним нагадуванням про роботу ринку до 2005 року, коли переробники тримали 90% поставок, - говорить президент Асоціації Леонід Косянчук. - Якщо вже сьогодні ми бачимо відвертий шантаж з боку власників НПЗ, то після введення мита на імпорт і повернення до ринкової диктатури НПЗ уряду доведеться знову ходити на уклін до власників заводів кожну посівну і збиральну».

Поділитись