Офіційна позиція щодо рішення АМКУ
28.10.2016

Офіційна позиція щодо рішення АМКУ

У зв'язку з прийняттям сьогодні Антимонопольним комітетом України довгоочікуваного рішення у справі про т.зв. "схожі дії" окремих операторів роздрібного ринку нафтопродуктів, Приватне підприємство "ОККО-Нафтопродукт", як один з відповідачів у справі, висловлює своє занепокоєння станом контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на ринку нафтопродуктів України та застосуванням Комітетом неоднакових підходів до різних учасників ринку.  

Зазначене рішення в черговий раз демонструє незмінність багаторічної практики Комітету, згідно якої добросовісні компанії, в тому числі з європейськими акціонерами, які дотримуються у своїй діяльності вимог чинного законодавства та прозоро ведуть бізнес (зокрема, надають Комітету всю запитувану інформацію, в тому числі й на регулярній основі в електронній формі), постійно підозрюються та визнаються "винними" у вчиненні антиконкурентних узгоджених дій з іншими учасниками ринку без наявності відповідних підстав, передбачених законом. В той же час, Комітет не вживає жодних дієвих заходів щодо більшості інших операторів ринку, в діях яких протягом тривалого часу наявні ознаки порушень конкуренційного законодавства (в тому числі порушення, у вчиненні якого звинувачується Підприємство).

Вважаємо за необхідне підкреслити, що для забезпечення чесної, прозорої та ефективної конкуренції на роздрібному ринку нафтопродуктів первинним є вирішення проблем, пов'язаних з проявами недобросовісної конкуренції з боку окремих його учасників (серед яких є і великі мережі АЗС, що мають значні частки ринку). Такі явища, як здобуття неправомірних переваг в конкуренції завдяки, зокрема, неповній сплаті податків, виготовленню та реалізації нафтопродуктів, що не відповідають встановленим стандартам (в тому числі контрафактних нафтопродуктів) залишаються, на жаль, поза увагою Комітету та не враховуються ним при проведенні досліджень ринку (хоча Комітет при проведенні розслідувань зобов'язаний виявляти та враховувати всі фактори, які об'єктивно впливають на поведінку учасників ринку та має всі необхідні для цього повноваження).

Вважаємо, що така пасивність Комітету (як і інших контролюючих органів) стосовно недобросовісних учасників ринку є одним з головних факторів, які стримують розвиток чесної та ефективної конкуренції на ринку, та переконані, що основним шляхом вирішення цієї проблеми є забезпечення справедливого і неупередженого застосування до всіх без винятку учасників ринку єдиного підходу, завдяки чому вони перебуватимуть в рівних конкурентних умовах.

ПП "ОККО-Нафтопродукт" не погоджується з прийнятим рішенням Комітету в частині, що стосується Підприємства, та вважає його таким, що не відповідає ні чинному законодавству та практиці вищих судових інстанцій України, ні усталеним світовим практикам розслідування "паралельної поведінки" на ринках роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів. Ми переконані, що практика Комітету щодо притягнення до відповідальності компаній за так звану "змову", якої насправді не було і яка не встановлена та жодним чином не доведена Комітетом, підриває принцип правової певності як одну з фундаментальних основ сучасної демократичної держави. Це, в свою чергу, негативно впливає на авторитет держави перед міжнародним співтовариством та перешкоджає надходженню інвестицій в Україну. 

Поділитись