"Зазирни в минуле - побачиш майбутнє"
07.10.2008

"Зазирни в минуле - побачиш майбутнє"

"Історія світу" - такий атлас щойно вийшов друком. Його спільно видали державне науково-виробниче підприємство "Картографія" та всесвітньо відоме англійське видавництво Harper Collins Publishers ("Коллінз") за фінансової підтримки концерну "Галнафтогаз".

НОВИЙ україномовний ілюстрований атлас світової історії є перекладом однойменного англомовного видання "Коллінза". Адаптували його до нашого читача фахівці "Картографії" та науковці Інституту історії.

Що являє собою атлас? На презентації, яка відбулась у столичній книгарні "Є", журналісти мали можливість погортати його та роздивитись як слід. На 192 сторінках уміщено чимало детальних кольорових карт, ілюстрацій і текстів. Укупі вони дають уяву про історію людства загалом, починаючи від зародження і закінчуючи сучасним розмаїтим світом. Атлас висвітлює, насамперед, глобальні історичні події на Землі, акцентуючи увагу на досягненнях різних народів у всі часи. Складається з чотирьох частин: стародавній світ, роздрібнений світ, піднесення Заходу, сучасний світ, загалом поділених на 80 розділів - часових просторів.

Ясна річ, найперший - "Походження людини, її розселення на Землі". У центрі його - карта світу з територіями розселення первісних людей та місцями знахідок найдавніших викопних решток. Поряд таблиці й детальний текст. Спробуймо подумки "зазирнути" в часи майже 5-мільйонної давності, коли на планеті з'явилися "людиноподібні мавпи". Вони були кремезні й волохаті, мали великі зуби, дебелу пащу та більш як утричі менші за наші черепні коробки (відповідно - й мізки), пересувалися лише "на чотирьох", лазили по деревах і харчувалися рослинами.

"Колискою" людської цивілізації стала Африка, зокрема її схід і південь. Саме звідси 1,8 мільйона років тому первісні люди примандрували спочатку до Близького Сходу, зрештою - й до Північної Європи. Отож, що не кажіть, а в усіх нас є спільний африканський предок. Правда, ті з наших пращурів, котрі мільйон років тому з'явилися на просторах вкритої мамонтовими степами України, вже ходили на "своїх двох", мали значно більший об'єм мозку, користувалися знаряддями праці, спілкувалися між собою "мовою" гортанних звуків та жестів і полювали на тварин. Так колись починалося розселення людства, яке пережило не один нищівний льодовиковий період.

Цікаво, коли ж ми, люди, врешті-решт стали схожими на себе - сьогоднішніх? Атлас відповідає на це запитання. Дослідження ДНК показали, що перші сучасні за анатомічною будовою люди знову ж таки з'явилися в Африці у період від 200 тисяч до 140 тисяч років тому. Найдавніші зі знайдених черепів, подібних до черепа сучасної людини, мають вік близько 130 тисяч років. Вони походять з басейну річки Омо в Ефіопії та гирла річки Класіес на півдні Африки.

Ну а згодом на Землі виникли перші цивілізації...

Навмисне перериваю мандрівку сторінками цього надзвичайно інформативного і зі смаком укладеного атласу. Нехай далі за мене піде читач, котрий зацікавиться. Його допитливість буде достойно винагороджена. Бо чим далі, тим цікавіше стає гортати атлас. Просто неможливо відірватись! Скільки тут фактів, історичних поєднань, зіставлень. Навмання назву лише окремі розділи: "Виникнення сільського господарства", "Розвиток цивілізацій", "Грецький світ", "Світові релігії", "Рим", "Поширення християнства", "Візантія", "Київська Русь", "Монгольська імперія", "Великі географічні відкриття європейців", "Доба революцій", "Націоналізм у країнах Європи", "Колоніальні імперії", "Формування світової економіки", "Перша світова війна", "СРСР: від Леніна до Сталіна", "Друга світова війна", "Близький Схід", "Громадянські війни на теренах колишніх соціалістичних країн", "Глобалізація світового господарства"...

Без сумнівів, такий атлас прислужиться людям різних поколінь. А комусь із читачів, можливо, дасть і нове бачення майбутнього нашого світу. Адже недарма хтось із мудреців давнини сказав: "Зазирни в минуле - побачиш майбутнє".

 

Поділитись