«Соціально-фіскальний популізм необхідно замінити збільшенням виробництва і зменшенням дефіциту бюджету» – Лєшек Бальцерович
10.07.2009

«Соціально-фіскальний популізм необхідно замінити збільшенням виробництва і зменшенням дефіциту бюджету» – Лєшек Бальцерович9 липня у Києві президент нашої компанії Віталій Антонов вже вкотре взяв участь у засіданні Дипломатичного клубу, організованого Фондом Арсенія Яценюка «Open Ukraine» і Фондом Віктора Пінчука.

Цього разу гостем клубу був Лєшек Бальцерович, польський економіст, колишній віце-прем’єр-міністр, колишній міністр фінансів та екс-Голова Національного банку Польщі. Під час зустрічі пан Бальцерович поділився своїм баченням світової економічної кризи.

Лєшек Бальцерович зазначив, що ця криза не перша у світі, але глобальною вона стала через те, що виникла у США – країні, яка відіграє найбільшу роль у світовій економіці. Він підкреслив, що до цього часу кризи були і в інших країнах, але вони не впливали на загальний стан світової економіки, оскільки частка цих країн у глобальних економічних процесах невелика.

Значні втрати, яких зазнали під час кризи деякі європейські країни, за словами Лєшека Бальцеровича, виникли через нераціональну і ризиковану політику у поєднанні із зайвими витратами, зокрема «зростання будівництва в Іспанії, Британії та Ірландії, а також в інших країнах, посилили зростання витрат та кредитування. Надмірні витрати у добрі часи примножують втрати у погані часи».

На  думку пана Бальцеровича, соціально-фіскальний популізм необхідно замінити збільшенням виробництва і зменшенням дефіциту бюджету. Він також підкреслив роль громадськості у прийнятті важливих економічних рішень: «Більшість електорату повинна оминати, так званих, Санта Клаусів у політиці, які обіцяють витрачати величезні кошти на соціальні потреби».

На запитання Віталія Антонова про те, чи не втратить найближчим часом  американський долар ролі світової валюти і чи можуть США ефективно впливати на його курс, пан Бальцерович відповів: «Сьогодні Сполучені Штати не можуть ефективно контролювати курс долара і рівень інфляції через неконтрольовану кількість банкнот, які є в обігу у світі. Коли США опанують інфляцію у себе, тільки тоді вони зможуть контролювати курс долара у світі».

Говорячи  про вплив політики на економіку, Лєшек Бальцерович зазначив, що «якщо економічна політика правильна, то зайвий шум буде нівельовано корисними справами. Суспільство, у свою чергу, підтримуватиме корисні справи». На його думку, демократія є убезпеченням правильної економічної політики, але все-таки необхідно працювати із громадською думкою.

У засіданні Дипломатичного клубу взяли участь колишні міністри іноземних справ України, дипломати, керівники провідних українських компаній, незалежні експерти.

За матеріалами Фонду «Open Ukraine»

Поділитись