Ті, кого немає: Як збільшити продажі електрокарів в Україні
19.03.2015

Ті, кого немає: Як збільшити продажі електрокарів в Україні

У парламенті вже не перший місяць лежить кілька законопроектів, автори яких пропонують ввести пільги на імпорт електромобілів — звільнити їх на п'ять років від сплати митних зборів, акцизу і ПДВ. Однак справа все ніяк не зрушить з мертвої точки. Більш того, деякі депутати привселюдно заявляють про те, що, мовляв, електромобілів в Україні немає, вони нікому не цікаві, а отже, і вводити для них пільги — пусте. У Delo.UA розбиралися, яка ситуація насправді.

В даний час світовий продаж електромобілів невеликий: в 2014 році в топ-10 країн з найбільшою популярністю електромобілів (США, Японія, Китай, Нідерланди, Франція, Норвегія, Німеччина, Великобританія, Канада і Швеція) їх сукупно було продано трохи більше 700 тис. Крапля в морі: тільки на найбільшому в світі американському ринку в рік продається понад 15 млн автомобілів. Однак динаміка зростання красномовна: в США в минулому році продажі електрокарів збільшилися на 68,7% (з 172 до 291 тис. штук), в Японії — на 46% (з 74 до 108 тис. штук), в Китаї — і зовсім на 115,6% (з 38 до 83 тис. штук).

Ще більш вражає популярність електромобілів в Нідерландах і Норвегії: в 2014 році в цих маленьких європейських країнах їх було продано відповідно 45 і 43 тис. одиниць (збільшення продажів до попереднього року на 57 і 113% відповідно). У цього феномена просте пояснення. Тамтешні уряди всіляко сприяють просуванню електромобілів: ні тобі мит при покупці, ні плати за парковку на муніципальних стоянках. Більш того, держава ще й субсидує покупку таких машин, відшкодовуючи частину їх вартості (5-7 тис. євро). Ось чому навіть на тлі нинішнього зниження світових цін на нафту продажі електромобілів в цих країнах не падають, а навпаки, зростають: у 2014 році в Норвегії частка електромобілів становить 13,8%, а за підсумками перших двох місяців 2015 року — 21%.

Україна на цьому тлі явно відстає. У 2014 році було імпортовано менше 500 електромобілів, причому майже всі вони ввезені приватними компаніями або окремими ентузіастами. Причина проста — адже укупі з чималою ціною, яка на 20-40% вища, ніж у звичайного автомобіля аналогічного класу, ніякі пільги і компенсації покупцям електрокарів в Україні не передбачені. І це одна з причин, чому на нашому ринку офіційно не представлені електромобілі, що випускаються під марками Mitsubishi, Renault, Nissan, Tesla та ін.

Популяризацією електромобілів в Україні займаються в основному невеликі приватні компанії. Наприклад, проект shooter.ua, одною з недавніх ініціатив якого став запуск електротаксі у Львові. Крім того, кілька фірм організували постачання і обслуговування електрокарів Renault і Tesla. Ще одна фірма з Києва вже не перший рік намагається просувати на нашому ринку простенькі електрокари Bio з Гонконгу.

Є адепти електротранспорту і серед офіційних імпортерів. Найбільш помітний з них — компанія "Ніко Україна", яка поставляє на наш ринок автомобілі Mitsubishi. Кілька років тому вона намагалася почати продажі електрохетчбека Mitsubishi i-MiEV, але справа обмежилася постачанням десятка машин в корпоративні парки двох великих українських компаній. Тепер "Ніко Україна" планує почати поставки гібридного кросовера Mitsubishi Outlander, який завдяки запасу ходу і місткості має куди більші шанси здобути популярність українців.

Однак в "Ніко Україна" не приховують, що основний стримуючий фактор — відсутність сприятливої ​​законодавчої основи і пов'язана з цим позиція компанії Mitsubishi Motors: японці не бачать сенсу в регулярних поставках своїх електрокарів в країну, в якій електромобілі не цікаві державі і відсутня необхідна інфраструктура (зарядні станції).

Щодо інфраструктури, то минулий рік став переломним. Якщо ще на початку 2014 року кількість зарядних станцій для електрокарів в Україні можна було перелічити на пальцях однієї руки, то тепер рахунок йде на десятки. Найбільш масштабним став спільний проект власників мережі заправок ОККО і Tesla Club Ukraine: на розташованих в Києві і трасі Київ-Одеса заправках ОККО з'явилися 34 зарядних термінали для електромобілів. У нинішньому році партнери розраховують відкрити ще кілька електрозаправок. Крім того, і сама компанія Tesla розглядає Україну як подальший плацдарм для просування своїх машин: в наступному році вона планує запустити у нас дві станції швидкої зарядки.

Тому пора і депутатам помітити зростаючий інтерес до електромобілів. Звичайно, при нинішньому стані вітчизняної економіки на субсидії розраховувати не доводиться, але що заважає перетворити законопроекти, які лежать в парламенті, на закони і тим самим хоча б на найближчі 5 років знизити, а то і зовсім скасувати податки і мита на ввезення електромобілів? Адже тільки це, за оцінкою керівника проекту shooter.ua Костянтина Євтушенко, дозволило б істотно знизити ціни на такі машини. "Сумарна частка ввізного мита, акцизу і ПДВ в ціні електромобіля нині доходить до 40%", — запевняє він.

Треба думати, в уряді побоюються зменшення надходжень до бюджету, адже рахунок піде вже не на десятки, а на сотні щорічно проданих машин.

На щастя, не всі депутати ігнорують назрілу необхідність змін "електромобільного" законодавства. Так, за словами керівника ВААІД (Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів) Олега Назаренко, в Міністерстві фінансів прийшли до думки, що бюджет не постраждає від скасування ввізних та інших податків на електромобілі, а це дозволяє розраховувати, що в найближчі місяці відповідні законопроекти таки виявляться на розгляді депутатів.


delo.ua

Поділитись