Товариш вірить... Зниження цін на бензин і дизпаливо може стати реальністю
17.10.2006

Товариш вірить... Зниження цін на бензин і дизпаливо може стати реальністю

В Україні якось так завжди траплялося, що після підвищення цін на той чи інший товар нова ціна, навіть у разі зниження світових тенденцій, залишалася базовою. Зараз, можливо, цю неправильну традицію буде порушено.

Заступник директора департаменту з реклами і PR ТОВ "ТНК-ВР Україна" Ірина Ковальчук вважає, що істотне зниження цін на нафту і нафтопродукти в світі вплинуло й на український ринок, де оптові партії палива подешевшали на 15-20%. У той же час, за її словами, роздрібні ціни в країні лише трохи знизилися - "на лічені відсотки", а експерти й аналітики галузі вважають, що можливості для подальшого зниження цін у бензиновій роздрібній торгівлі далеко не вичерпано. "Показник у 4,10 грн. за літр бензину марки А-95 експерти вважають економічно виправданим і прийнятним", - говорить Ковальчук і пояснює відставання роздрібної торгівлі тим, що вона завжди реагує на тенденції в оптовому сегменті з певним тимчасовим лагом. У будь- якому випадкові, на її думку, ціни на нинішньому рівні не залишаться.

З цим згодні і у ВАТ "Концерн "Галнафтогаз" (Львів). Фахівці цієї компанії вважають, що нафтотрейдери зараз продають залишки палива, закуплені за більш дорогими цінами, і завозять більш дешеві нафтопродукти.

Ще більш оптимістично налаштований директор НТЦ "Психея" (Київ) Сергій Сапегін. На його думку, роздрібні ціни на нафтопродукти мають бути набагато нижчими за сьогоднішні. Зокрема, розрахункова ціна за літр бензину А-95, на його думку, не повинна виходити за 3,7 гривні за літр. Говорячи про причину відставання знижувального тренду роздрібних цін від оптових, експерт стверджує: "З прибутками власникам АЗС розлучатися не хочеться".

Нагадаємо, що уряд України, керівники підприємств і компаній - учасників ринку нафти і нафтопродуктів ще на початку жовтня домовилися про зниження до середини місяця цін на нафтопродукти. Зокрема, ціна бензину марки А-95 повинна знизитися до 4,10 грн./л., марки А-80 - до 3,80 грн./л., дизельного пального - до 3,95 грн./л., тоді як до того середні ціни на АЗС країни становили: на А-95 - 4,6 грн./л., дизпального - 4,05 грн./л.

Разом iз тим, далеко не всі заходи уряду зі зниження нафтових цін викликають ентузіазм у громадськості. Так, Асоціація споживачів нафтопродуктів прислала в "День" заяву, в якій вона вітає відмову уряду від ідеї запровадження митного збору на імпорт нафтопродуктів, оскільки це могло б негативно відбитися на українському ринкові паливно-мастильних
матеріалів. Автори заяви називають надзвичайно позитивним, що Кабмін не став подавати відповідний законопроект до Верховної Ради. У той же час асоціація вважає далеко не найкращим способом стимулювати позитивні процеси в нафтопереробній галузі за допомогою схваленого урядом законопроекту, який пропонує звільнити від податку на додану вартість і митних зборів ввезення обладнання для реконструкції та модернізації нафтопереробних заводів. На думку асоціації, така ухвала суперечить принципам вільної торгівлі, якими має керуватися уряд у регулюванні економіки. Штучне створення преференцій для однієї з галузей - явний протекціоністський захід, який може дати привід до адекватних захисних заходів з боку інших держав і тим самим нівелювати позитивний ефект для галузі, якій надають ці пільги. Крім того, як упевнені автори заяви, бюджет недоотримає значні суми надходжень. На думку асоціації, ці гроші було б доцільно використати на інші цілі, зокрема, на створення системи контролю за якістю палива на АЗС, яка зараз викликає багато нарікань з боку споживачів. У заяві навіть зроблено висновок про те, що уряд дуже відверто йде назустріч виробникам нафтопродуктів, забуваючи, що основною метою його діяльності є добробут мільйонів українських громадян, які не в останню чергу залежать від доступності та якості паливно-мастильних матеріалів. Проте в заяві також
зазначається, що дії уряду породжують реальну надію на прогрес у розумінні правил, за якими може відбуватися регулювання економіки.

Поділитись