Українські компанії бідні на корпоративне управління
19.02.2007

Українські компанії бідні на корпоративне управління

Інвестиційна компанія (ІК) "Concorde Capital" провела комплексне дослідження сфери корпоративного управління. Компанією оцінювалася прозорість фінансової звітності та розкриття інформації, відносини з інвесторами (в тому числі доступність менеджменту, публічність), ставлення до міноритарних акціонерів (у тому числі ризик розмиття) і стратегічні ризики (в тому числі наявність корпоративних конфліктів, ризик неоптимальних бізнес- рішень). Кожна компанія могла набрати від -11,5 до 11 балів, однак середній бал по рейтингу склав 1,5.

Як повідомили ЛІГАБізнесІнформ в ІК, половина аналізованих компаній отримала рейтинг "P" (Poor). Лише 7 компаній з рейтингу отримали оцінку "Q", тобто в більшій чи меншій мірі відповідали стандартам в сфері корпоративного управління.

Компанії з сектору споживчих товарів отримали в рейтингу найбільші бали, що в підсумку забезпечило цьому сектору лідируючі позиції із середнім балом 7,1. Виробник цукру "Астарта" і будівельна компанія "XXI Століття" отримали найвищий бал 11,0. Розміщення акцій на фондових біржах в Лондоні і Варшаві, а також підтримка лістингу принесли їм високі позиції в рейтингу. Високі бали в цьому секторі отримали також виробники пива пивзавод "Славутич" (8,5) і "Sun Interbrew" (раніше "Рогань") (5,0), цьому сприяло входження компаній до складу великих міжнародних холдингів.

Фінансовий сектор зайняв друге місце в рейтингу, середній бал по сектору склав 5,9. За винятком "Укрсоцбанку" з оцінкою 6,5 бала, в рейтинг увійшли середні місцеві банки, такі як банк "Форум" (9,0), "Мегабанк" (6,0), "Укргазбанк" (5,0) і " Родовід Банк "(5,0). "Райффайзен Банк Аваль" хоча і отримав високий бал (6,0), однак не виправдав очікувань щодо investor relations.

Нафтогазовий сектор був широко представлений в рейтингу корпоративного управління. Цей сектор із середнім балом 4,3 слідує з невеликим відривом за фінансовим. Тут можна виділити дві групи компаній з іноземними власниками і місцевими. Що стосується першої групи, то "Cardinal Recourses" (10,0), "JKX Oil & Gas" (9,0) і "Regal Petroleum" (9,0), що увійшли до неї, отримали високі бали завдяки своїй відкритості перед інвесторами і досвіду проведення IPO. Всі три компанії впроваджують в своєму бізнесі міжнародні стандарти корпоративного управління. Лідер рейтингу концерн "Галнафтогаз" (11,0) є піонером в області залучення іноземного капіталу серед українських компаній і свідомо вибудовує культуру корпоративного управління відповідно до міжнародних стандартів. Нафтопереробні заводи "Херсонський НПЗ" (-8,5) і НПК "Галичина" (-7,5) отримали низькі бали, що негативно вплинуло на загальний бал по сектору.

Гірничо-металургійний сектор отримав найнижчу середню оцінку 1,2. Хоча дві компанії з цього сектора - "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" і "Mittal Steel - Кривий Ріг" - отримали високі бали, 7,5 і 6,5 відповідно. У більшості випадків металургійні компанії, що входять до складу холдингів, неохоче ділилися інформацією і також неактивно взаємодіють з міноритарними акціонерами. У той час як самі холдинги, наприклад холдинг "Метінвест", досить відкриті і прозорі. В даному секторі заслуговують згадки "Харцизький трубний завод" і "Азовсталь", обидві компанії отримали однаковий бал 5,0, за рахунок розвинених investor relations і прозорої звітності. Більшість компаній цього сектору отримали негативні бали.

Однією з причин проведення даного дослідження стало бажання поділитися знаннями і досвідом, висвітлити бізнес-стандарти в сфері корпоративного управління, на які орієнтуються іноземні інвестори. Сподіваємося, це дослідження допоможе інвесторам бути більш поінформованими і приймати більш зважені рішення, - додали в ІК.

В даний рейтинг було включено 118 компаній, що охоплюють всі основні сектори економіки. Відбір компаній грунтувався на можливості інвестувати в акції цих компаній. Дане дослідження призначене для іноземних інвесторів, які вкладають кошти в акції українських компаній.

Поділитись