Варіант Єврокомісії щодо створення стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів вимагає доопрацювання - нафтовики
07.03.2006

Варіант Єврокомісії щодо створення стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів вимагає доопрацювання - нафтовики

Варіант створення стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів, що міститься в проекті стратегії забезпечення стабільних постачань нафти в Україну, розробленої групою консультантів Єврокомісії та переданої Міністерству палива та енергетики, потребує доопрацювання.

Таку думку агентству "Інтерфакс-Україна" висловили учасники нафтового ринку.

Комерційний директор ВАТ "Концерн "Галнафтогаз" (Львів) Дмитро Герасимов зазначив, існує три основних принципи формування стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів: запас формується за рахунок держбюджету; запас формується за рахунок учасників ринку; запас формується і державою, і учасниками ринку.

Він вважає, що варіант, запропонований консультантами Єврокомісії, є найбільш прийнятним для українського ринку і застосовується в найбільш розвинених країнах ЄС.

У разі, коли цим запасом управляє третя сторона (агентство - ІФ), значно підвищується ефективність і прозорість управління стратегічним резервом, і знижуються ризики зловживання, підкреслив комерційний директор.

На думку Д. Герасимова, єдиною можливою проблемою при формування стратегічного запасу може стати його обсяг. У країнах Європейського Союзу тільки зараз вийшли на рівень формування 90-денного запасу, а починали з 30-денного, потім вийшли на 60-денний, сказав він.

"У нас, по суті, навіть немає потужностей для зберігання такого обсягу, а якщо і є, то вони не готові для такого тривалого зберігання. Наприклад, для того, щоб зберігати більше трьох місяців в резервуарах бензин А-95, необхідно, щоб ці резервуари були додатково оснащені спеціальним обладнанням (понтонами, газовирівнюючою системою, рекуперацією і т.д.)", - підкреслив топ-менеджер.

Крім того, Д. Герасимов вважає, що агентство має стежити за ринком і аналізувати його, щоб резерв нафти і нафтопродуктів формувати тоді, коли ціна на них на ринку є найнижчою.

У той же час, прес-секретар ТОВ "ТНК-ВР Україна" Ірина Ковальчук сказала агентству, що ініціатива Мінпаливенерго стала для компанії черговим неприємним сюрпризом, оскільки на нараді з питань паливно-енергетичного комплексу, яка відбулася 22 лютого у прем'єр-міністра України Юрія Єханурова, механізми створення стратегічного запасу не обговорювалися.

"Ми не знаємо деталей функціонування резерву, тому не можемо коментувати його ефективність", - підкреслила вона.

І. Ковальчук зазначила, що світовий досвід показує, що подібний резерв формується не за місяць, не за три, не за рік. При цьому, вона додала, що створення стратегічного запасу може зайняти до п'яти років. "Адже держава не володіє ні резервуарним парком для зберігання такого обсягу пального, ні вільними коштами для закупівлі нафтопродуктів", - підсумувала прес-секретар "ТНК-ВР Україна".

Начальник відділу зі зв'язків з громадськістю ПІІ "ЛУКОЙЛ-Україна" Валерій Рясик вважає, що введення надбавки до роздрібної ціни на нафтопродукти, що реалізуються на внутрішньому ринку, з метою фінансування формування стратегічного запасу призведе до неминучого подорожчання нафтопродуктів, і відіб'ється на кінцевому споживачі.

"Наслідком такого рішення стане подорожчання нафтопродуктів, викликане рішенням Міністерства, а не волею нафтовиків", - підкреслив він.

У той же час, президент ВАТ "НК" Альянс-Україна "Петро Мірошников звернув увагу на те, що в світовій практиці джерелом фінансування стратегічного запасу нафтопродуктів є бюджет.

Він підкреслив, що пропоноване введення надбавки на роздрібну ціну на внутрішньому ринку відповідно збільшить ціну для споживача якраз на величину цієї надбавки.

Як повідомлялося, міжнародні експерти пропонують Україні ввести надбавку до роздрібної ціни на нафтопродукти, що реалізуються на внутрішньому ринку, з метою фінансування формування стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів.

Такі пропозиції містяться в проекті стратегії забезпечення безпеки постачання нафти в Україну, розробленої групою консультантів Єврокомісії та переданої Мінпаливенерго.

Експерти запропонували сформувати 90-денний запас нафти і нафтопродуктів в співвідношенні 60:40, власником якого має виступити юридична особа-агентство. Засновниками агентства, на думку європейських консультантів, повинні стати держава в особі Мінпаливенерго і всі учасники ринку: нафтопереробні заводи, імпортери нафти і нафтопродуктів.

Мінпаливенерго в даний час відпрацьовує питання зберігання необхідних обсягів стратегічних запасів в існуючих резервуарних парках.

Формування стратегічних запасів нафти і нафтопродуктів дозволить владі згладжувати різкі скачки цін шляхом проведення інтервенцій на внутрішній ринок, вважають в Мінпаливенерго.

Глава міністерства Іван Плачков на нараді з питання створення стратегічного запасу нафти і нафтопродуктів повідомив про розроблену концепцію створення такого запасу, на базі якої пізніше може бути прийнятий відповідний закон.

Група консультантів Єврокомісії з вересня 2005 року працювала над проектом стратегії забезпечення стабільних постачань нафти в Україну.

Стратегічний запас нафти і нафтопродуктів в таких країнах, як США і Японія, формується виключно за рахунок коштів державного бюджету.

Поділитись