Якість пального обговорювали в Держспоживстандарті
06.08.2007

Якість пального обговорювали в Держспоживстандарті

Проблемі якості та безпеки нафтопродуктів була присвячена нарада, яка відбулася з ініціативи Держспоживстандарту України. У ній взяли участь представники провідних вітчизняних нафтотрейдерів, зокрема, ПІІ "Лукойл - Україна", ТОВ "ТНК ВР - Україна", НАК "Нафтогаз України", ТОВ "НК Альянс - Україна", АТ "Укртатнафта", ВАТ "Укрнафта", ВАТ "Концерн Галнафтогаз", а також Міністерства палива та енергетики.

За даними Держспоживстандарту, з початку 2007 року проведено 120 перевірок якості нафтопродуктів на 120 підприємствах на стадії зберігання та реалізації. Порушення вимог нормативних документів встановлено на 88 з них. Загалом з початку року забраковано на стадії виробництва 0,3 % нафтопродуктів, на стадії зберігання - 1 %, в торгівельній мережі цей показник становить 12,6 %. Втім, за словами Голови Держспоживстандарту України Олександра Шнипка, ці факти не відображають реальних процесів, які тривають на ринку нафтопродуктів внаслідок відсутності бюджетного фінансування процесу відбору та аналізу зразків нафтопродуктів службами захисту прав споживачів.

Основна причина, що призвела до такої ситуації, - діяльність близько сотні міні-НПЗ, які, дбаючи понад усе про швидкі надприбутки, виробляють пальне, яке не відповідає нормативним вимогам щодо безпеки та якості.

Учасники наради, спираючись на світову практику, запропонували ряд дієвих механізмів, які здатні кардинально змінити ситуацію на ринку нафтопродуктів, зокрема: запровадити ліцензування виробництва нафтопродуктів, що має підвищити відповідальність їх виробників; внести зміни до національного стандарту, зокрема у методи випробувань окремих показників нафтопродуктів, які дозволять проводити арбітражні випробування експрес-лабораторіями, що сприйматимуться судами при розгляді справ. Якість пального, говорилося на нараді, напряму залежить і від якості сировини. Тому нафтотрейдери запропонували також переглянути чинний стандарт на нафту, в якому необхідно встановити якісні показники для надання можливості виробникам здійснювати ефективний вхідний контроль сировини. Крім того, вирішено посилити державний нагляд за якістю і безпекою нафтопродуктів на всьому ланцюгу: виробництво - транспортування - зберігання - оптова - роздрібна торгівля.

Для загального оздоровлення ситуації на ринку нафтопродуктів передбачається укласти Угоду між Держспоживстандартом України і провідними нафтотрейдерами щодо об`єднання зусиль. Для прискорення вирішення зазначених проблем створюється робоча група, до якої увійдуть представники Держспоживстандарту, Мінпаливенерго та нафтотрейдерів.

Поділитись