Зерно по форварду: як аграрію зайняти бракуюче на посівну
23.09.2019

Зерно по форварду: як аграрію зайняти бракуюче на посівну

Для українських фермерів завжди актуальною залишається проблема пошуку грошей на польові роботи: власних коштів завжди бракує, щоб посіяти новий урожай, а залучені банківські кредити не покривають всієї потреби в грошах. Наприклад, в 2018 році весняні польові роботи коштували 109,7 млрд грн, з яких 7 млрд грн — банківські кредити і 3 млрд грн — небанківські позики. У 2019 витрати на польові роботи збільшилися до 134,2 млрд грн, сума банківських кредитів — до 9,7 млрд гривень, небанківських позик — до 5 млрд грн.

Банкіри, у свою чергу, не поспішають кредитувати аграріїв для проведення посівних робіт. За їхніми словами, не всі хлібороби вміють вести свою фінансову звітність так, щоб запевнити фінансистів у своїй платоспроможності. Справедливості заради, фермери і самі не поспішають брати позики в банках, побоюючись загрузнути в боргах. Ставка кредитів досягає 20-25%, а рентабельність агровиробництва — лише 22,4% за підсумками 2017 року і лише 3,4% — за підсумками січня-вересня 2018.

Навіть для успішних агровиробників існує проблема пошуку фондування для свого розвитку. У 2018 року АПК отримав всього лише 7,9% від усього кредитування українського бізнесу. Цього мало, якщо спиратися на порівняння з часткою агросектора в структурі ВВП України — понад 15%. Тоді як частка кредитування і частка в ВВП для кожної галузі економіки повинні більш-менш збігатися. З 71 млрд грн фермери отримали всього 6 млрд грн, сільськогосподарські кооперативи — лише 9 млн грн. Обсяг кредитування аграріїв в 71 млрд грн невеликий також щодо 460 млрд грн сумарних витрат на виробництво агропродукції в 2018 році.

Розпишіться про послугу

Отримати необхідні гроші аграрій може, і не звертаючись в банк. Один з можливих інструментів — аграрні розписки. Це — фактично позики терміном до 15 років, які видають під конкретний обсяг майбутнього врожаю, що вирощується на конкретній ділянці ріллі. Роботу такого механізму забезпечує проект Міжнародної фінансової корпорації (IFC). Формально проект йде успішно: за 2015-2019 роки в Україні оформили 955 аграрних розписок, 90% яких припало на малі і середні агрогосподарства. Загальна вартість виданих розписок склала 7,5 млрд грн, з яких 6 млрд грн було видано саме в 2018 році. "Набрати обертів" цей механізм фінансування не може через недоліки в законодавстві, невигідні як кредиторам, так і самим фермерам. Кредитори не захищені від несумлінності боржників, самі аграрії можуть віддавати в заставу тільки зерно.

На цьому тлі набагато більш надійним механізмом підтримки фермерів виглядає механізм форвардних закупівель, при якому агровиробник домовляється з трейдером про покупку майбутнього врожаю і отримує авансом певну частину вартості законтрактованого зерна.

Тим більше що такий механізм вигідний і покупцям сільгосппродукції. На агроринку склалася практика, при якій 90% всього зерна на експорт купують саме за форвардними контрактами. На піку сезону неможливо укласти достатню кількість спотових договорів купівлі зерна, "з коліс" або на елеваторах, тому свої закупівлі врожаю доцільніше розподілити протягом усього року. На практиці неможливо завантажити хоча б за 5 днів судно Panamax зерном, закупленим виключно за спотовими договорами. Більше того, чим вигідніші умови покупки зерна отримують фермери, тим менше вони мають резонів продавати свій врожай на "тіньовий ринок". За словами експертів, як правило, малим господарствам вигідніше продавати вирощене НЕ великим фірмам з "білою репутацією", а невеликим компаніям, що працюють "в сіру" і розплачуються готівкою. Тому "в тіні" обертаються 20-25% усього врожаю зерна, а трейдери повинні боротися за лояльність фермерів як продавців врожаю.

Єдине вікно для фермера

У 2018 році обсяг форвардних закупівель зерна склав 2,4 млрд грн. Першість на цьому ринку з часткою приблизно в 1 млрд грн утримує компанія "ОККО Агротрейд", яка входить в холдинг OKKO Group. Повноформатно в аграрний бізнес ОККО зайшла в 2016 році. Хоча до цього вже багато років співпрацювала з агровиробниками, забезпечуючи їх паливом. У 2018 році компанія отримала близько 200 заявок від аграріїв на участь в форвардній програмі, за якими придбала 230 тисяч тонн зернових, а також гречки, гороху і ріпаку. За першу половину 2019 року кількість заявок зросла до 400, а загальна вартість заявок склала понад 5 млрд грн.

Як відзначають самі аграрії, одна з головних переваг співпраці з "ОККО Агротрейд" — відсутність тяганини. Експерти компанії максимально оперативно вивчають кредитну історію і поданий пакет документів від заявника. Попереднє заключення він може отримати вже протягом 1-2 днів, підписати форвардний контракт — протягом тижня. Співпраця з ОККО вдвічі вигідніша, ніж з іншими компаніями, запевняє власник "ФГ Миколайця" Олександр Миколаец.

"Ми вивчили багато пропозицій від інших компаній і зупинилися на співпраці з ОККО. Умови для нас були вдвічі вигідніші, ніж ті, які позначили інші фінансові структури." ОККО Агротрейд "досить швидко розглянули нашу заявку, що дало можливість своєчасно забезпечити господарство паливом, мінеральними добривами і грошима. Ми продовжуємо працювати з компанією і сьогодні, і я можу сміливо рекомендувати їх іншим компаніям на ринку", — розповідає фермер.

Генеральний директор "ОККО Агротрейд" Олександр Ніколенко запевняє, що завдяки форвардними програмами фермер вбиває як мінімум двох зайців. Він весь рік стабільно забезпечений матеріально-технічними ресурсами і отримує гарантований збут своєї продукції. У нього відпадає необхідність акумулювати (а іншими словами — "заморожувати") значні фінансові кошти перед посівною і збиральною — на ці піки припадає понад 70% всіх витрат в аграрному циклі.

"Наша стратегічна мета — задовольняти всі 100% запитів аграріїв на необхідні їм ресурси. Ми системно рухаємося в цьому напрямку, і це імпонує нашим партнерам. Майже всі агропідприємства, які працювали з нами в минулому році, продовжили співпрацю і в 2019-му. Багато з них фактично стали нашими бренд-амбасадорами, оскільки за їхніми рекомендаціями до нас прийшли нові клієнти ", — підкреслює керівник "ОККО-Агротрейд" Олександр Ніколенко. І за словами глави "ОККО-Агротрейд", все завдяки тому, що компанія працює з усіма сільгоспвиробниками незалежно від їх врожайності. Що відрізняє компанію від банківських програм.

Олександр Ніколенко не приховує, що важливою перевагою для аграрних компаній є те, що компанія не закладає ніякої додаткової маржі в ціну товару.

До слова, у 2017 році "ОККО-Агротрейд" для зберігання сипучих добрив переобладнав дві колишні нафтобази — в Ярмолинцях (Хмельницька область) і в Новій Любомирці (Рівненська область). У реконструкцію цих об'єктів компанія вклала понад 11 млн грн, на обох базах можна зберігати одночасно по 4 тисячі тонн добрива. Напередодні старту весняно-польових робіт минулого року "ОККО Агротрейд" відкрив у Вапнярці (Вінницька область) новий склад для зберігання рідких мінеральних добрив типу КАС. Його також облаштували на території недіючої досі нафтобази після проведення відповідної реконструкції резервуарів і допоміжного обладнання.

Таким чином, в регіонах істотно покращиться інфраструктура забезпечення сільгоспвиробників мінеральними добривами. Особливо це актуально для дрібних і середніх господарств, яким невигідно купувати агрохімію вагонними партіями або містити власні потужності для зберігання мінеральних добрив.


Поділитись